VÝŽIVA GRAVIDNÝCH A LAKTUJÚCICH SÚK VEĽKÝCH PLEMIEN

Na túto tému bolo už napísaných veľa článkov a kapitolu o výžive gravidných a kojacich súk obsahuje asi každá kniha určená kynológom - chovateľom.

 

V zásade je predmetom takýchto článkov niekoľko pravidiel:

1. po nakrytí suku ešte 4-5 týždňov kŕmiť rovnako ako pred krytím

2. od 4. týždňa gravidity prejsť na výživnejšie krmivo

3. postupne rozdeliť dennú dávku na viac kŕmení za deň

4. objem podávaného krmiva zvyšovať tak, aby suka, ktorá očakáva početnejší vrh dostávala v čase pred pôrodom o 25-50% vyššiu dennú dávku oproti jej bežnej dennej dávke.

 

S týmto môžem bez výhrad súhlasiť a nebudem sa v tomto článku uvedeným pravidlám podrobnejšie venovať. Detailnejšie informácie je možné sa dočítať nielen v mnohých chovateľských knihách, ale aj v Príručke chovateľa SHK z roku 2008. Problém nastáva pri výbere správneho krmiva pre gravidnú suku, pre laktujúcu to platí dvojnásobne. Ak uvažujeme, že suku kŕmime granulami, predpokladajme, že sa jedná o kvalitnú značku renomovaného výrobcu.

 

Ideálne je, ak má daná značka špeciálne krmivo pre gravidné a laktujúce suky. Ak tomu tak nie je, predajcovia zvyčajne chovateľovi odporúčajú krmivo pre šteňatá aj pre kŕmenie gravidnej suky. S týmto možno súhlasiť len pokiaľ sa jedná o malé plemená psov.

 

Pri veľkých plemenách psov, akým je aj hovawart, nie je krmivo pre šteňatá veľkých plemien (puppy large breed, junior large breed) vhodné ani pre gravidnú a už vôbec nie pre kojacu suku.

 

Prečo?

 

Počas prvých mesiacov života šteniat je charakteristické, že rýchlo rastú. U šteniat veľkých plemien je enormný telesný nárast predovšetkým v prvých 6 mesiacoch života.

 

Šteniatka plemena hovawart majú v dospelosti v priemere 30-40 kg. Priemerná pôrodná hmotnosť šteňaťa je cca 500 g. V prvom týždni veku majú hmotnosť už 1 kg a v každom ďalšom týždni priberú priemerne po 1 kg. Desaťtýždňové šteňa tak dosiahne hmotnosť 8-10 kg, čo je nemalá záťaž na nezrelé a ešte slabo kalcifikované kosti. V tomto období života šteniat musí ich výživa obsahovať dostatočné množstvo energie pre rýchly vývoj, zvýšený obsah vysoko stráviteľných bielkovín pre prevenciu výskytu tráviacich porúch a znížený obsah tukov, čím sa predchádza nadmernému rastu hmotnosti šteňaťa.

 

Podľa tohto je aj zostavovaný obsah granulovaného krmiva pre šteňatá a mladých psov veľkých plemien, teda s dôrazom na znížený obsah tuku (zvyčajne je to 10-14 % tuku v krmive)

 

Ak by sme takýmto krmivom kŕmili suku v druhej polovici gravidity až do pôrodu a následne aj počas kojenia, systematicky by sme jej spôsobovali nedostatok tuku v potrave. V čase gravidity to má dopad predovšetkým na organizmus suky. Príroda totiž dáva prednosť plodom, ktoré si z organizmu matky berú všetko, čo potrebujú. Ak to nedostanú prísunom živín, ktoré suka prijíma v potrave, zoberú si to zo zásob jej organizmu. Veľmi dobre to poznajú aj ľudské matky, ktoré počas tehotenstva majú problémy s vypadávaním vlasov, kazivosťou zubov a pod.

 

Po pôrode sú šteňatá závislé už výlučne od mlieka matky. Ak by sme v tomto čase kŕmili kojacu suku granulovaným krmivom pre šteňatá a mladých psov veľkých plemien, matka by chudla a trpeli by aj šteňatá (pre ne to bude ideálne krmivo až po ich odstave od mlieka matky). Výsledkom by boli slabšie šteňatá, menšieho vzrastu než požaduje štandard. Čo nedostane šteňa pred narodením a v prvých týždňoch po pôrode, to už neskôr nedobehne. Dôležité je vedieť, že v druhej polovici gravidity potrebuje suka krmivo s obsahom bielkovín minimálne 30% a tuku minimálne 20%.

 

Po pôrode, počas kojenia, hlavne v 3.-4. týždni veku šteniat, kedy je jej produkcia mlieka najvyššia, malo by krmivo pre suku obsahovať viac než 30% bielkovín a viac než 20% tuku. Ak nami vybraná značka granulovaného krmiva nemá špeciálny druh pre gravidné a kojace suky, je vhodným druhom aj krmivo pre športové a aktívne psy, ak má uvedený potrebný obsah bielkovín a tuku. Ak daná značka nemá ani takéto krmivo, je potrebné prejsť na inú, vhodnejšiu značku granulovaného krmiva pre psy veľkých plemien.

 

Záver je teda veľmi jednoduchý: tehotnú a kojacu hovawartku rozhodne nekŕmime granulami pre šteňatá veľkých plemien (large breed), ale len špeciálnym krmivom pre tehotné a kojace suky alebo krmivom pre vysoko aktívne a športové psy.

 

Mgr. Martina Babíková

Späť na Odborné témy